Diğer Haberler
kaşıbeyaz bizi tercih etti

Eczane Tabelalarında Yönetmelik Değişikliği

Değişen yönetmelik ile birlikte tabelaların ebatları ve montajında farklılıklara gidiliyor. Yönetmeliğe uymayan firmalar ceza alıyor. O nedenle eczane tabelalarının yönetmeliğe uygun şekilde hazırlanması ve monte edilmesi gerekiyor. Sizlere bu konuda uzman ekibimiz ile yardımcı oluyor, uygun fiyat seçenekleri ile bütçenizi koruyoruz. Gebze bölgesinde yeni eczane tabelası yapan firmalar arasında sizlere müşteri odaklı bir hizmet sunuyoruz.

Eczane tabelaları pleksi fırın kabartma baskı şeklinde özel olarak imal edilmektedir. Firmamızda yapılan eczane tabelaları tüm teknik ekipman ve tecrübeli personel ile yönetmeliğe uygun olarak imal edilmiştir.

Eczane Tabelalarında Yönetmelik Değişikliği

2014 yılından beri eczane tabelalarında değişikliklere gidiliyor. Eczaneler birliği son çalışmalarını yaptı ve 01.04.2017 tarihinden sonra eczane tabelaları ile ilgili olan değişiklik kesinleşti. Yeni yönetmeliğe uymayan eczaneler bu tarihten sonra ceza almaya başladı. Yönetmelikteki değişikliklerin temelinde eczanelerin bir bütün haline getirilmesidir. Dolayısıyla tabelaların bir bütün olarak hizmet vermesi gerekiyor. Bu konuda sizlere yardımcı olacağız.

2017 2018 Sezonunda Gebze Bölgesinde Eczane Tabelalarında 1 Numaralı Adayız

Eczane tabelasındaki değişiklikler tüm eczaneleri kapsayan bir uygulamadır. Hem levhalarda hem de reklam panolarında standartlara uygun bir seçim yapmak önemli oluyor. İmalatından montajına kadar yönetmeliğe hakim olan firmamız, profesyonel bir hizmet sunarak müşterilere standartların üzerinde bir hizmet veriyor. Profesyonel ekibimiz yönetmelikteki tüm değişiklikleri takip ediyor ve müşterilerin isteklerini standartlara uydurarak tabela imalatı ve montajı yapıyor. Yeni eczane yönetmeliği değişikliğine göre düzenlenmiş yeni eczane tabela örneklerine bu yazımızda ve web sitemizde arama yaparak ulaşabilirsiniz.

gebze tabelacı yeni eczane

Yeni Eczane Led Tabelalarında ve Reklam Yönetmeliğindeki Değişikler

Tabela ve reklam yönetmeliğinde farklılıklara gidiliyor. Özellikle bu uygulama Türkiye’deki tüm eczanelerin tek tip olmasını sağlamak amacı ile yapılıyor. Belirli kurallar çerçevesinde her eczane aynı görünüme sahip olmak zorundadır. Işıklı reklam panoları ve tabelalarında belirli düzenlemeler bu şekildedir:

 • Türkiye üzerinde faaliyet gösteren tüm eczaneler aynı standartlarda tabela kullanmak zorundadır. Farklı tabela kullanımı görsel kirliliğe yol açıyor.
 • Bu tabela standartları sadece 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında açılan serbest çalışan eczaneleri kapsıyor.
 • 04.2014 tarihinde yürürlüğe girmiş olan bir karardır ve 28970 sayılı resmi gazetede yayınlanmıştır.

Eczane Tabelalarında Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levhaların Özellikleri

Tabelaların birbirine benzer olabilmesi için ebat ve özellik konusunda da belirli kurallar sunuluyor. Özellikle tüm bu değişikliklere ve özelliklere hakim olan firmamız bu konuda müşterilerin isteklerini de yerine getirebiliyor. Pleksi kutu harf tabela konusunda taşıyıcı konstrüksiyon kuralları vardır. Bu kurallar ise 2 metre ve üzerindeki eczane cephelerinde geçerlidir. Konstrüksiyon kuralları şöyle:

 • Konstrüksiyonda kullanılan tüm malzemelerin demir profilden olması gerekiyor.
 • Alt ve üstte bulunan yatay profillerin 30*30*2 et kalınlığına sahip olan demir profilden olması gerekiyor.
 • Ara taşıyıcıların ise 30*30*2 mm olmalıdır ve en fazla 100 cm aralıklar ile kaynak yapılmalıdır.
 • Tüm profillerin antipas ile boyanması zorunludur.
 • Profillerin arkaları ise 0,50 mm et kalınlığına sahip olan gofrajlı alüminyum malzeme ile kapatılmalıdır.

Kurallara bakıldığında sadece konstrüksiyon için değil aynı zamanda alüminyum kasa için de belirli kural ve şartlar bulunuyor. Bu kurallar ise bu şekildedir:

 • Alüminyumdan oluşan kasaların renkleri kırmızı ve beyaz olmak zorundadır. 2 mm’lik zeminler üzerinde bulunmalıdır. Üstünün beyaz olması, yanlarının ise kırmızı olması gerekiyor.
 • Kırmızı alın olmalıdır. Yan alınların ise RAL 3020 renginde boyanması gerekiyor. Boya malzemesi ise elektrostatik toz boyadır. Beyaz üst zeminde ise RAL 9003 renk boya kullanılmalıdır.
 • Boyama yapılmadan hemen önce kromatlama ve alodine işlemlerinin yapılması gerekiyor.
 • Kaynak atıklarının ise mutlaka tıraşlanması ve sonrasında da astarlanması önemlidir.
 • Tüm kasa parçaları aynı kot üzerinde birleştirilmelidir.

Eczaneler estetik bir görünüm sağlayabilmek adına giriş kapılarının durumlarına göre levhaları monte ediyordu. Ancak yeni yönetmelik ile birlikte bu kural bozuluyor. Çünkü giriş kapısının nerede olduğu fark etmeden levhanın sağ ve soldan eşit uzaklıkta olmak şartı ile tam ortada bulunması gerekiyor.

İlk olarak yeni led ışıklı eczane tabelaları beyaz zeminin kırmızı zeminin üzerine modüler şekilde takılması gerekiyor. Bu sayede hem değiştirmek hem de alt zeminin hasarını engellemek mümkün oluyor. Montaj vidaları en iyi şekilde saklanmalı, hiçbir şekilde görünmemelidir. Beyaz zeminin büyüklüğü 300×100 olmalıdır. Eczane yazısının üzerinde bulunuyor olması gerekiyor. Pleksiglasprizma üçgen harf ton baskı kullanılması zorunludur. Pleksigals ise 4 mm olmalıdır. Işığın geçirgenliği sağlanmalıdır. Bunun için de difüzyonlupleksiglas kullanımı önemlidir. Yazı karakterlerinin AvenirNext Pro bold olması gerekiyor. 3 boyutlu kübik bir tasarım yapılmalıdır.

Levhaların ışıklı olabileceği gibi ışıksız da olabilir. Bu tamamen eczacıların tercihine bağlı olarak tasarlanıyor. Eğer ki ışıklı levha tercihi yapılacaksa sadece “ECZANE” yazısının ışıklı led aydınlatma olması gerekiyor. Eczanenin isminde ışık kullanımı yapılamıyor.

Yeni Eczane Tabelalarında Fiyat Seçenekleri

Fiyat için net bir bilgi vermek mümkün olmuyor. Çünkü fiyat seçenekleri tamamen eczanenin ön cephesinin büyüklüğü ile alakalı bir durumdur. Aynı zamanda ışıklı ya da ışıksız tabelalarda da fiyat farklılıkları oluşabiliyor. Tüm eczanelerde kullanılan malzemeler ve ürünler aynı olsa da farklı boyutlandırmalar yapılıyor. Dolayısıyla da ödenecek tutar da buna göre farklılık gösterebiliyor.

Eczane lokasyonu direkt olarak montajı da etkiliyor. Alüminyum kutu harf tabela konusunda fiyat seçeneklerinden yararlanabilmek adına firmamız ile görüşmeniz ve boyutlandırma ile ilgili bilgi vermeniz gerekiyor. Telefon ile iletişim kurulabileceği gibi firmamıza gelerek fiyat seçeneklerimizi öğrenebilirsiniz. Mail ile iletişim kurarak da yine ürünlerimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Yeni Eczane Tabelası Yönetmeliğine Uyun

Yeni eczane yönetmeliğine uymayan eczaneler büyük idari cezalar ile karşı karşıya kalıyor. O nedenle mevcut eczane tabelalarının yenilenmesi gerekiyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar tüm eczane tabelalarının aynı standartlarda olması gerekiyordu. Ancak yeni bir düzenlemeye göre süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Eczanesini yeni açacak olan müşterilerin de yine aynı özenle tabelalarına odaklanması gerekiyor. 31 Aralık 2018 tarihinden sonra yapılan tüm denetimlerde yenitabela düzenine uymayan eczanelere idari para cezası kesilecek.

Kaliteli ve güvenilir bir hizmet alabilmek adına müşterilerin iyi araştırma yapması gerekiyor. Çünkü bu yeni yönetmelik konusunda bilgi sahibi olmadan tabela tasarımı yapan pek çok firma var. Bu firmalar nedeni ile idari ceza yeme olasılığı ise oldukça yüksek.

O nedenle yönetmelik konusunda bilgi sahibi olan, bu konuda uzman bir ekip ile çalışan firmaları tercih etmek gerekiyor. Uzman kadromuz ile hem iç hem de dış mimari konusunda pek çok firmaya hizmet veriyoruz. Kutu harf tabela gibi gerekli reklam panolarında işimizi en iyi şekilde yapıyor, en uygun fiyat seçeneklerini siz değerli müşterilerimiz için her daim sunuyoruz.

Bizi Arayın
Whatsapp